Italia ka arritur të fitoi edicionin e sivjetmë të “Eurovisionit”.

Italia kishte 206 pikë nga votat e publikut dhe ishte në vendin e katërt, prapa Zvicrës së përfaqësuar nga Gjon Muharremaj e Franca dhe Malta.

Por falë shumë votave të publikut, rokgrupi “Maneskin” triumfoi me këngën “Zitti E Buoni”.

Edhe pse fitoi në votat e jurive profesionale, Muharremaj me Zvicrën pas votave të publikut ra në vendin e tretë. Në vend të dytë përfundoi Franca.

Anxhela Peristeri e cila përfaqësoi Shqipërinë, ka bërë përformancë të shkëlqyer duke krijuar emocione të shikuesit. Por juria dhe publiku i dhanë vetëm 58 pikë duke përfunduar në vendin e 21-të.

Pavarësisht çmimit një gjë është e sigurt, Anxhela Peristeri ka fituar zemrat të gjithëve me vokalin e saj imponues.

Në finalen e madhe të Eurovision-it konkurruan 26 këngë.

Nga nata e parë gjysmëfinale janë përzgjedhur 10 finalistë:

Azerbajxhani

Belgjika

Qipro

Izraeli

Lituania

Malta

Norvegjia

Rusia

Suedia

Ukraina

Ndërsa nga nata e dytë gjysmëfinale janë përzgjedhur 10 finalistët tjerë:

Shqipëria

Serbia

Bullgaria

Moldavia

Portugalia

Islanda

San Marino

Zvicra

Greqia

Finlanda

Holanda dhe 5 shtetet e mëdha: Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, kanë kaluar automatikisht në natën finale./KP

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *